Prosím o radu - odstranění vaječníků při ca prsu?

Dobrý den paní docentko,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Je mi 49 let, do  jsem po záchovné operaci prsu- invazivní karcinom s rysy duktálního i lobulárního ca G2, DCIS komponenta ER 90%, PR 95%, c-erb 1+, Ki67 20%, sentinelová uzlina s mikrometastázou, další 3 LU negativní. Jsem po sérii 6 chemoterapií, následně 30 radioterapií, půl roku je mi aplikován Zoladex, zatím jsem bez hormonální léčby. Nyní se mám rozhodnout zda budu i nadále užívat Zoladex či zda podstoupím odstranění vaječníků.

(do zjištění nemoci jsem měla pravidelný menstruační cyklus). Nyní trpím pravidelně návaly, bolestmi kloubů- je možné, že tyto potíže odezní po případném odstranění vaječníků či je možné, že se potíže vystupňují? A pokud se rozhodnu pro odstranění vaječníků je menší pravděpodobnost recidivy nemoci? Děkuji Vám za odpověď.


Odpověď:

Milá Hanko, vzhledem k vašemu věku, který se už dotýká věku průměrné menopauzy, bych doporučovala opravdu vaječníky laparoskopicky odstranit. Pokračovat v Zoladexu nemá smysl, protože  není velká naděje, že až se léčba ukončí, budete ještě moci dostatečně dlouho menstruovat. Po odstranění vaječníků byste mohla užívat inhibitor aromatázy (letrozol, anastrozol), protože váš nádor byl na hormonech hodně závislý  a tak je pro vás hormonoterapie hodně důležitá. Druhou variantou by bylo ukončení Zoladexu a pokračovánín tamoxifenem, při kterém by bylo možné počkat na fyziologický přechod. Menopauzální obtíže mohou po odstranění vaječníků ještě určitou dobu trvat, ale nakonec se většinou upraví.

PT

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.