Mobil a vejce II, aneb kde je pravda?

Mnohokrát jsem slyšel (a nedávno i na našem webu uvedl příspěvek) o působění mobilního telefonu na obsah obyčejného slepičího vajíčka.  A protože článek, který jsem zveřejnil jasně dokazoval, že si během jedné hodiny "snadno" uvařím vajíčko na tvrdo pomocí mobilu, řekli jsme si s manželkou, že tento jednoduchý experiment snadno vyzkoušíme s otázkou "Co je na tom pravdy?"

 

Vzali jsme naše dva mobily Nokia - viz obrázek

vejce01
Vytvořil jsem speciální přípravek z polystyrenu pro uchycení obou mobilů a vejce, tak jak to experiment vyžaduje a samozřejmě připíchnul do pozadí nezbytnou časomíru. A pokus mohl začít.
 
Začátek ve 20:11 hod
 

vejce02
 
 Ve 21:23 hod, tedy po více než 1 hodině si vejce zachovává svoji pokojovou teplotu
 
vejce03
 

Když jsme s manželkou Danou dokoukali film, šel jsem se podívat na výsledek.

Čas 22:21 hod (tedy po více než 2 hodinách). Stav z vnějšku - vejce má stálou pokojovou teplotu. (Mobily jsem průběžně kontroloval, zda jsou stále ve volacím režimu.)

 

vejce04

 

Následně jsme v předtuše, že se našemu zraku objeví vejce v normální podobě vzali talíř a Danča jej rozklepla. Výsledek vidíte na fotografii níže.

 

vejce05
 
Pro jistotu jsem pořídil "makro" fotografii
 

vejce06

 

Závěr si tedy uděláme každý asi sám. Samozřejmě přihlédneme k tomu, že o skutečné bílkovinné struktuře před a po pokusu jako laici nevíme nic, ALE proklamované "zaručené" upečení vajíčka se nekonalo. Je to tedy svým způsobem dobrá zpráva...... jen ale "svým způsobem".

zdraví Honza Nachtigal

 

 
Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.